ריביות על פקדונות

Shape

ריביות על פקדונות

הנתונים המוצגים בדאשבורד לגבי הריביות העדכניות על פקדונות בבנקים השונים מדווחים על ידי הבנקים לבנק ישראל אחת לחודש ומייצגים את הריביות הממוצעות אשר הבנק נתן על פקדונות. לפרטים מלאים תוכלו להיכנס לאתר של בנק ישראל.

אני גם בבנק הפועלים האם הם חייבים לתת לי את הריבית מהטבלה? 

לא, הם רשאים להציע לכל לקוח איזה ריבית שהם רוצים בהתאם לראות עיניים, יש לזכור כי בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק מזרחי טפחות וכל הבנקים האחרים הם עסקים אשר צריכים להניב כמה שיותר רווח עבור בעלי המניות שלהם, ולכן במידה והם יחשבו כי תסכימו לקבל ריבית בגובה מסויים על פקדון הם לא יתנו לכם נקודת אחוז יותר. 

מה אפשר לעשות כדי לקבל פיקדון בריבית כמו בטבלה?

ידע הוא כוח במשא ומתן, אם תראו לבנק כי אלו הנתונים מבנק ישראל ואתם יודעים כמה ריבית אפשר לקבל על פיקדון ושאלו הריביות אשר אנשים מקבלים היום בפקודונות ככל הנראה תקבלו ריבית גבוהה יותר ממה שהציעו לכם לפני כן. 

מה עם בכל זאת הבנק לא הסכים לתת לי פיקדון לפי הריבית בטבלה?

הבנקים יודעים כי רוב הלקוחות ישארו לקוחות של אותו בנק בו הם פתחו חשבון בגיל 16 בליווי ההורים שלהם, אז הם לא ממהרים לתת תנאים טובים על מנת לשמר לקוחות קיימים. הם גם יודעים שישראלים יודעים לאיים שהם יעברו לבנק אחר אבל בפועל כמעט תמיד זה לא קורה. לכן כדי לפתור את הבעיה יש לפתוח חשבון בבנק אחר או אפילו רק ללכת להביא את מסמכי פתיחת החשבון, להראות אותם לבנק שלכם וזה מה שישכנע אותם. 

מה הפתרון הכי קל כדי לקבל ריבית כמו בטבלה?

להשקיע במוצר אשר נקרא קרן כספית במקום בפיקדון, שם אין מיקוח, מדובר בקרן נאמנות אשר משקיעה את כספה באגרות חוב ממשלתיות לטווח קצר ועוד כמה נכסים בטוחים מאוד. קרנות כספיות לרוב נותנות ריבית שדומה מאוד לריבית בנק ישראל ובמקרים רבים גם יותר מפקדון. החיסרון הוא שאי אפשר לקבע ריבית לזמן ארוך והריבית משתנה לפי ריבית בנק ישראל. 

למה לא לשים את הכסף בפיקדון? 

אני לא מכיר מישהו שהניב תשואה משמעותית והגיע לביטחון כלכלי באמצעות הפקדת הכסף לפיקדון. כאשר אתם מפקידים כסף לפיקדון הבנק לוקח את הכסף שלכם ומלווה אותו למישהו אחר, חלק גדול מאותם אנשים הולכים ומשקיעים את הכסף, אלו האנשים אשר מרוויחים ובונים עבורם ועבור קרוביהם ביטחון כלכלי. 

כמה מס תשלמו על חיסכון בפיקדון בשקלים? 

על פיקדון שיקלי חל מס נומינלי של 15%, כלומר במידה והרווחתם ריבית של 100 שקלים, 15 שקלים מתוכם ילכו לקופת המדינה ברגע שתסגרו את הפיקדון.

 אולי עדיף בכלל לשים את הכסף בקרו כספית?

 לקרן כספית יש מספר יתרונות על פקדונות, הנזילות בה היא יומית ולא צריך להתחייב לתקופה ארוכה, המיסוי הוא ריאלי ולא נומינלי ואין אפשרות לקבע ריבית מסוימת לאורך זמן והריבית שתקבלו תלויה בשינויים בריבית בנק ישראל. ההשוואה בין שני המוצרים היא השוואה מורכבת אז אני מזמין אתכם לקרוא במאמר בבלוג של ידע שווה כסף על הנושא.

×
Skip to content