משכנתאות בתקופת חרבות ברזל

blog image

מלחמת חרבות ברזל אשר פרצה ב-7 באוקטובר תפסה אותנו לא מוכנים ושילמנו על כך מחיר כבד מאוד. זה אסון אשר יזכר וישפיע עלינו עוד שנים רבות.

 

קשה מאוד בימים כאלו להתעסק בפיננסים, כאשר אנחנו מרגישים כי הקיום שלנו כאן בארץ הוא כל כך שברירי אז למי יש כוח לבדוק אם הוא יכול לשפר את המשכנתא שלו, או לחסוך בדמי הניהול של תיק ההשקעות, או לבדוק האם הוא עדיין רוצה להשאיר את המשכנתא שלו צמודה למדד או לחשוב על השקעה חדשה. 

 

בשבועות הראשונים של המלחמה הבנקים קצת הקשיחו עמדות והעלו ריביות, אבל לאחר כמה שבועות המצב חזר לקדמותו, והבנקים חזרו לתת ריביות דומות לימים של לפני המלחמה. 

 

מכירת וקניית דירות בתקופה הזאת

כרגע השוק רדום, אין כמעט קונים, חודש אוקטובר 2023 היה שפל היסטורי בכמות הדירות שנמכרו, בשיא הקורונה ובשנת 2000 היו הפעמים האחרונות שנמכרו פחות דירות מבחודש אוקטובר 2023. 

אם אתם צריכים למכור דירה קרוב, הייתי מחכה עם זה, יהיה קשה מאוד למכור היום במחיר סביר בגלל מיעוט הקונים בשוק. 

אם אתם רוצים לקנות דירה ויש לכם את ההון העצמי, אתם בתקופה מעולה, אין כמעט קונים בשוק, ומי שכן קונה יכול להשיג עסקאות מעולות כי יש אנשים שחייבים למכור. לקוחות שלי היום מגיעים לעסקאות מדהימות שלא ראינו כאן בשנים האחרונות. 


הקלות במשכנתא לכלל הציבור – הקפאת משכנתא עם ריבית 

הבנקים היום מאפשרים לכלל הציבור להקפיא את המשכנתא, כל בנק מציע תקופה אחרת והאפשרויות נעות בין 3 ל-24 חודשים.  

ההקפאה יכולה להיות הקפאה מלאה בה לא משלמים בכלל, וגם הקפאה חלקית בה משלמים רק את הריבית ולא את קרן ההלוואה וכך החוב נשאר ללא שינוי. 

חשוב לזכור, הקפאת המשכנתא שקולה ללקיחת הלוואה נוספת, אם לדוגמא הייתם אמורים לשלם 5000 שקלים בחודש, והקפאתם את המשכנתא לשלושה חודשים, אז בעצם לקחתם הלוואה של 15 אלף שקלים באורך יתרת תקופת המשכנתא שלכם. 

מי שכרגע נמצא במצוקה תזרימית וחסר לו כסף נזיל כרגע כדי להמשיך לנהל את חייו צריך להשתמש באפשרות הזאת, וגם לבחון מחזור משכנתא אשר לאחריו יוכל לעמוד בתשלומים יותר בקלות.


הקלות במשכנתא לאוכלוסייה מזכה – הקפאת משכנתא ללא תשלום ריבית 

זכאים:

  • תושבי העוטף, עד 30 ק”מ מרצועת עזה

  • אוכלוסייה שפונתה מביתה על ידי גורם רשמי

  • משפחות בעלות קרבה ראשונה לחללים

  • חטופים ונעדרים 

  • משרתי מילואים ומגויסי צו 8

כל אוכלוסיות אלו יכולות לקבל הקפאה של המשכנתא עם פטור מריבית, כלומר 3 חודשים ללא תשלומי משכנתא וללא ריבית על המשכנתא. לאחר מכן חוזרים לשלם את תשלומי המשכנתא הרגילים לתקופה של 9 חודשים. לאחר מכן מתחילים להחזיר את התשלומים אשר לא שילמתם במשך 48 חודשים. כלומר אם החזר המשכנתא שלכם הוא 5000 שקלים בחודש, אז במשך 48 חודשים תשלמו עוד 312.5 שקלים. 

הבנק לוקח על עצמו רק את הריבית ולא את ההצמדה, אז במידה ולקחתם משכנתא צמודה למדד, אז אם מדד המחירים יעלה החוב שלכם יגדל אפילו שההקאפה היא ללא ריבית.

 

עוד הקלות והטבות ברוח התקופה:

הרבה בנקים גם מציעים הקפאה של הלוואות צרכניות והגדלות מסגרות אשראי, חשוב לזכור שכל הלוואה צריך יהיה בסוף להחזיר, וזה שהבנקים עכשיו במחלקים הלוואות זה לא אומר שצריך לקחת אותן. 

 

מה כן כדאי לעשות בתקופה הזאת

  • היגיינה פיננסית: לדעת איפה הכסף שלכם נמצא וכמה ריביות, דמי ניהול ועמלות אתם משלמים, אלו נושאים אשר אנחנו נוטים להזניח אבל לפעמים כמה דק של התעסקות יכולים לחסוך לנו הרבה כסף. 
  • קרן ביטחון: להחזיק סכום כסף אשר יספיק לפחות לשלושה חודשי מחייה עבורכם ועבור התא המשפחתי שלכם, הכסף הזה יכול להיות בפיקדון נזיל בבנק, בקרן כספית או אפילו סתם בעובר ושב שלכם בבנק אבל זה פחות מומלץ, העיקר שתדעו שברגע שאם יקרה לכם או לאחד מקרוביכם משהו יש לכם בלון חמצן פיננסי אשר יאפשר לכם להמשיך את החיים הכלכליים לכמה חודשים בלי נזק משמעותי. 
  • אישורים חריגים מול הבנק: אם רציתם לרכוש נכס והרישום שלו בעייתי, למחזר הלוואות אבל דירוג האשראי שלכם נמוך או כל דבר שנמצא בתחום האפור אז זה הזמן לטפל בו, הבנקים היום רעבים לעבודה ומוכנים לעשות דברים שלא היו מוכנים בעבר וצריך לדעת לנצל את זה. 

 

מאמר זה נועד לתת לכם השראה ודברים לחשוב עליהם, בכוונה לא הוספתי את כל הפרטים הקטנים בכל בנק ובנק כי את זה עדיף לבדוק בזמן אמת, מוזמנים לכתוב לי אם יש לכם שאלות או מחשבות. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×
Skip to content